Astăzi, reprezentanții Asociației Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități – Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir (AMVVD) au desfășurat o serie de activități importante în municipiul Craiova, reafirmând preocuparea constantă a organizației pentru apărarea drepturilor și intereselor veteranilor din Teatrele de Operații.
Vizita delegației conduse de Marius Apostol, președintele AMVVD, împreună cu vicepreședinții Bujor Viorel și Guștere Cristian, a inclus participarea la Adunarea Generală a Sucursalei AMVVD Craiova, desfășurată la Cercul Militar Craiova, într-un cadru caracterizat prin solidaritate, responsabilitate și respect față de comunitatea veteranilor militari.
În continuarea activităților, reprezentanții AMVVD au avut o întâlnire oficială cu doamna primar a municipiului Craiova, discuțiile fiind centrate pe problematica drepturilor Veteranilor din Teatrele de Operații, precum și identificarea unor soluții administrative și fiscale menite să sprijine categoria veteranilor contemporani ai României.
Dialogul instituțional a abordat și problematica scutirii de impozit pentru veterani, fiind prezentată perspectiva implementării unor măsuri concrete începând cu anul 2027. Acest demers reprezintă un nou pas în direcția recunoașterii sacrificiilor și contribuției militarilor care au reprezentat România în misiuni internaționale, în unele dintre cele mai dificile teatre de operații.
Activitatea de la Craiova continuă seria acțiunilor desfășurate de AMVVD la nivel național pentru consolidarea statutului veteranilor, promovarea respectului public față de aceștia și dezvoltarea unui dialog permanent între societatea civilă, administrația publică și comunitatea militară.
„Pentru noi, veteranii din Craiova și din întreaga regiune, această întâlnire reprezintă un semnal important că vocea veteranilor este ascultată. Ne dorim ca problemele camarazilor noștri să fie înțelese și soluționate printr-un parteneriat real între administrația publică și organizațiile veteranilor. AMVVD Craiova va continua să fie aproape de fiecare veteran și de fiecare familie care a făcut sacrificii pentru România.” – Valeriu Boată, președintele Sucursalei AMVVD Craiova, veteran al teatrelor de operații.
„Veteranii României merită respect, sprijin și recunoștință concretă pentru sacrificiile făcute sub drapelul țării. Craiova va rămâne un partener deschis pentru susținerea drepturilor și demnității acestora.” – Olguța Vasilescu, primarul municipiului Craiova.
„Vom continua să luptăm, prin dialog și demnitate, pentru drepturile veteranilor din Teatrele de Operații. Respectul față de veterani nu trebuie să rămână doar simbolic, ci să se regăsească în măsuri concrete și în grija permanentă a societății față de cei care au servit România.” – Marius Apostol, președintele AMVVD, ofițer în rezervă, veteran al teatrelor de operații și militar grav rănit pe timpul unei misiuni.



